Greenpoint modli się za ofiary tragedii narodowej

Polska społeczność Brooklynu na Greenpoincie zgromadziła się w środę, 14 kwietnia w kościele św Stanisława Kostki aby nawzajem wesprzeć się w czasie Mszy św. pogrzebowej w intencji sobotniej tragicznej katastrofy lotniczej w której Polska straciła swojego Prezydenta i Pierwszą Damę, wicemarszałków Sejmu i Senatu, całe dowództwo sił zbrojnych, duchownych, w tym biskupów i innych ważnych przedstawicieli państwa.

Przed godziną 19:00 kościół św. Stanisława wypełnił się po brzegi, podobnie jak to miało miejsce w minioną niedzielę. Zabrakło miejsc siedzących. A stojących w zasadzie też nie było. Jak to zauważyli dziennikarze, np. New York Post, na zewnątrz stał także tłum. W sumie ponad 1200 wiernych, parafian, brooklyńczyków, nowojorczyków, przyjaciół Polski w strojach codziennych, odświętnych i tradycyjnych ludowych.   Przyszli pomodlić się za zmarłych Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę, oraz za poległych razem z nimi senatorow, posłów urzędników państwowych, oficerów, działaczy społecznych. Wszyscy zgromadzeni modlili się patrząc na udekorowany kwiatami ołtarz, z którego boku wyeksponowano portret Pierwszej Pary Rzeczypospolitej autorstwa Kiki Garber.

Gościem honorowym był J.E. ks. bp Nicholas DiMarzio, ordynariusz diecezji brooklyńskiej, który nie koncelebrował Eucharystii ale modlił się podczas niej. Przyszedł, jak to sam powiedział, “jako biskup, aby solidaryzować się z waszym krajem, rozpamiętując odejście tak wielu, tak wielu wielkich ludzi”. Przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych – Centrum Polsko-Słowiańskiego, Polskiej i Słowiańskiego Federacji Unii Kredytowych, Pulaski Association of Business and Professional Men, Kongresu Polonii Amerykńskiej, Domu Narodowego na Greenpoincie, Ligii Morskiej. Przybyły poczty sztandarowe organizacji polonijnych, harcerze. Reprezentowany był także Polski Konsulat Generalny w Nowym Jorku.

Uroczysta Mszę św. pogrzebową koncelebrowali wszyscy pracujący w parafii księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy z proboszczem, ks. Markiem Sobczakiem CM na czele. Współcelebransami byli kapłani z sąsiedniej polskiej parafii Matki Boskiej Pocieszenia z Williamsburga, ks. Ludwig Kolodziej i towarzyszący mu kapłań z diecezji łomżyńskiej, ks. George Semeniuk CM z Vincentian Center w Oyster Bay, NY (Prowincja Wschodnia CM).

Obrzędy żałobne – rozpoczęcie Mszy św.

Liturgię rozpoczął obrzęd pogrzebu, tzw pierwsza stacja, która normalnie odmawiana jest nad trumną zmarłego. Słowami “Panie wejrzyj ku wspomorzeniu memu” modlitwę rozpoczął ks. Jan Urbaniak CM. Po nim ks. Jarosław Lawrenz CM i ks. Jan Szylar CM na zmianę odśpiewali Psalm 130 – “Z głębokosci wołam do Cibie Panie…”. Modlitwę końcową odmówił, ks. Józef Szpilski CM, wszyscy z parafii św. Stanisława Kostki. W trakcie tej części liturgii nauczyciele z parafialnej szkoły podstawowej św. Stanisława Kostki odczytali dostojnie listę wszystkich poległęch w katastrofie. Kolejne grupy wycytanych nazwisk i pełnionych funkcji oddzwaniał dzwon okrętowy Ligii Morskiej.

Msza św. – Liturgia Słowa

Po obrzędach pogrzebowych, ks. proboszcz od razu przeszedł do Liturgii Słowa, po której wygłosił specjalnie przygotowane na dzisiejszą Mszę św. kazanie poświęcone przede wszystkim poległym z Panem prezydentem na czelem. (Możesz przeczytać treść tej homilii TUTAJ lub posłuchać jej poniżej). Po homilii odczytano Modlitwę Wiernych, tę samą, którą modlono się w czasie niedzielnej Mszy żałobnej za ofiary tragedii (przeczytaj jej tekst TUTAJ).

Msza św. – homilia – ks. Marek Sobczak CM

Msza św. – Modlitwa Wiernych

W trakcie Ofiarowania pani organistka, Małgorzata Staniszewska odśpiewała tradycyjny hymn eucharystyczny “Ave Verum”, po którym nastąpiła sama dlasza część liturgii Eucharystii, do której sprawowania wykorzystano kielich z pateną, dar Lecha i Marii Kaczyńskiech dla kościoła św. Stanisława Kostki z 2007 (zobacz zdjęcia kielicha TUTAJ i TUTAJ)

Msza św. – Liturgia Eucharystii

Ceremonii Komunii świętej ponownie towarzyszył artystyczny występ na który złożyły się pieśni “Serdeczna Matko”, “Ave Maria” Franciszka Schuberta w wykonaniu p. Małgorzaty oraz bardzo refleksyjne wykonanie “Adagio g-moll” Tomaso Albinioniego na organy i flet.

Msza św. – Komunia św.

Za zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. bp Nicholas DiMarzio, który rozpoczął od powitania zebranych po polsku słowami “Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Po nim głos zabrał ks. proboszcz Marek Sobczak dziękując ks. biskupowi za przybycie i wspólną modlitwę we wspólnocie koscioła św. Stanisława Kostki. Po błogosławienstwie i rozesłaniu wszyscu odśpiewali “Boże coś Polskę”. Następnie wielu wiernych obcenych w kościele wpisało się do specjalnie wyłożonej przed ołtarzem księgi pamiątkowej.

Msza św. – słowa końcowe i błogosławieństwo

Chociaż Msza się skończyła to jak zauważyła później na blogu katolickiej brooklyńskiej stacji telewizyjnej NET NY obecna w kościele dziennikarka stacji Nathalia Ortis: “poruszył mnie widok tak wielu ludzi, którzy jeszce przez godzinę po nabożeństwie nadal trwali w kosciele przechodząc z jednego miejsca w drugie, w ciszy, ze smutkiem na twarzy, niektórzy trzymając polskie flagi. Niektórzy ubrani w tradycyjne polskie stroje ludowe, a niektórzy ubrani w smutek w oczach. Jednak wszyscy zjednoczeni w swoim żalu.”

Zobacz relację filmową przygotowaną przez NET New York dla programu CURRENTS

Share

2 comments to Greenpoint modli się za ofiary tragedii narodowej

Leave a Reply